איש העסקים האמריקאי והבעלים של החברות טסלה ו-SpaceX, אילון מאסק, נחת הבוקר בנתב״ג על פי מידע שעולה מרדאר הטיסות.

המטוס של אילון מאסק בנתב״ג הבוקר
המטוס של אילון מאסק בנתב״ג הבוקר

הבוקר נחת המטוס של איש העסקים האמריקאי שצפוי לפגוש במהלך ביקורו את ראש הממשלה ואת הנשיא יצחק הרצוג, וכן לבקר בכפר עזה. מאסק צפוי גם לצפות בסרטון הזוועות המתעד את מעשי הרצח של חמאס ב-7 באוקטובר. המטוס המריא אתמול משדה התעופה הבינ״ל באוסטין, טקסס.

בדומה למטוסים צבאיים, גם מיקומו של המטוס של המיליארדר האמריקאי מצונזר על ידי האתרים המרכזיים המאפשרים מעקב אחר מיקום מטוסים, ככל הנראה לבקשתו. כך, מי שעוקב אחר תנועות מטוסים מסחריים ופרטיים באתרים כמו flightradar24 למעשה לא יראה תנועות של המטוס הפרטי של מאסק. עם זאת, היות והמטוס הזה כן משדר את מיקומו לרדאר כמו כל מטוס בטיסה מסחרית, חלק מהאתרים כן מאפשרים מעקב אחריו.

הדיווח על הגעתו של המטוס הפרטי של מאסק לישראל פורסמה גם בחשבון ה-X (טוויטר לשעבר) בשם “ElonJet” שמפרסם את נתוני המיקום של המטוס בזמן אמת באופן אוטומטי. החשבון נמצא במרכז של מחלוקת עם מאסק, שהיום הוא גם הבעלים של טוויטר לשעבר. מאסק פנה בעבר לסוויני עם הצעה לקנות את החשבון, תוך ציון חששות לפרטיות. סוויני דחה את ההצעה.

טוויטר, לאחר רכישת הפלטפורמה על ידי מאסק, השעתה את חשבון ElonJet יחד עם חשבונות דומים אחרים העוקבים אחר מטוסים פרטיים, תוך ציון מדיניות חדשה נגד שיתוף מידע מיקום בזמן אמת. בתגובה, נפתח עמוד דומה שמפרסם את מיקומי המטוס, רק בדיליי של 24 שעות לאחר מועד ההמראה.

המטוס הפרטי של אילון מאסק הוא מדגם גאלפסטרים G650ER, אחד ממטוסי המנהלים הפופולאריים בעולם, בעל טווח טיסה של כ-13,000 ק״מ, מה שמאפשר טיסות ממושכות ללא עצירות כמו ניו יורק להונג קונג. עיצוב המטוס מכיל עד 19 נוסעים. היתרונות של מטוס זה עבור הלקוחות נובע בעיקר מהשילוב בין טווח מוגדל, גודל תא נוסעים וטכנולוגיית טיסה מתקדמות. המחיר של מטוס חדש מדגם זה עומד על כ-70-80 מיליון דולר.

תמונה: Gulfstream Aerospace