היום מפרסמת חברת ישראייר את הדו״חות הכספיים של החברה לרבעון השלישי של שנת 2023. במסגרת הדו״ח מפרסמת חברת התעופה הישראלית תכניות מעודכנות על רקע מלחמת ״חרבות ברזל״.

כחלק מתהליך הצמיחה המהיר של חברת ישראייר נחתם במהלך הרבעון השלישי לשנת 2023 הסכם לקליטת שני מטוסי איירבוס A320 נוספים לצי החברה. בצירוף שני המטוסים הנוספים נערכה החברה להפעיל סה״כ 11 מטוסים, כולל מטוסים בבעלות החברה, מטוסים בחכירה יבשה (בהפעלה של ישראייר) ומטוסים בחכירה רטובה (בהפעלה של צוותים זרים).

כעת מודיעה החברה כי בעקבות מלחמת חרבות ברזל, החליטו הצדדים, לא להתקדם להסכם מחייב, ולבטל את עסקת החכירה של שני המטוסים הנוספים. בישראייר מציינים כי הנהלת החברה המליצה לדירקטוריון החברה, להמתין לסיום מצב המלחמה, ובהתאם למצב השוק, לאתר מטוסים חלופיים לחכירה ארוכת טווח להלן חכירה יבשה.

סה״כ ערב השבעה לאוקטובר ישראייר הפעילה 9 מטוסים, עם כוונה כאמור לקלוט שניים נוספים, כאשר היום פועלים 3 עד 4 מטוסים בלבד. . בישראייר מדגישים כי בשלב זה, כל המטוסים שמפעילה החברה מצוידים במערכות הגנה מפני טילים – “מגן רקיע”.

כזכור, עם פריצת מלחמת חרבות ברזל והתגברות האיום בשל נפילת טילים במרחב שדה התעופה בן-גוריון, ישראייר השיבה אל בעליהם שלושה מטוסים חכורים בחכירה רטובה (מטוסים זרים בהפעלת צוותים זרים), כולל הצוותים שהפעילו את הטיסות. בכך, עברה ישראייר להפעיל צי של 6 מטוסים והקטינה את ההוצאות החודשיות שלה בכ-2 מיליון דולר.

עוד באשר לצי המטוסים, בישראייר התקבלה החלטה לבצע מיד עם תחילת המלחמה ביקורת תחזוקתית שנתית באחד ממטוסיה במרכז התחזוקה בו היא שותפה בלרנקה. לאחר סיום הביקורת ועם חזרת המטוס לשימוש מבצעי, העבירה ישראייר מטוס נוסף, וזאת לאחר שסיכמה עם יצרן המנועים על הקדמת שיפוץ המנועים. פעולות אלו, תוכננו להיות מבוצעות במהלך שנת 2024 וביצועם בעיתוי הנוכחי צפוי לאפשר להפעיל את ששת מטוסי האיירבוס של החברה במלואם, עם החזרה לשגרה. ישראייר מעריכה כי ביצוע הפעולות בעיתוי הנוכחי כשרמת הפעילות ירדה מהותית, חוסכת להערכת החברה כמיליון דולר בעלויות התפעול.