בשבועיים האחרונים החלו ניצנים ראשונים של חברות תעופה זרות שמחליטות לבטל את טיסותיהן מתל אביב באופן גורף, במקום ביטולים נקודתיים של שבועות עד חודשים קדימה. בימים האחרונים נוספו מספר חברות תעופה לרשימה זו.

חברת התעופה גאלף אייר הודיעה היום על ביטול טיסותיה בין תל אביב לבחריין באופן גורף ״עד להודעה חדשה״. בהודעה הרשמית של החברה פורסם: ״ לאור המצב הבטחוני בישראל, חברת התעופה גאלף אייר מודיעה על ביטול הטיסות מ/אל ישראל עד להודעה חדשה.״ בחברה מאפשרים לנוסעים לקבל כרטיס טיסה חלופי בחברת תעופה אחרת (במקרה של כרטיס שנוצל חלקית), החזר כספי מלא או טיסה ליעד אחר כולל בחריין, דובאי, לרנקה, אתונה, עמאן או קהיר. משם יוכלו הנוסעים להמשיך עצמאית לתל אביב.

גם חברת התעופה קוריאן אייר ביטלה את כל טיסותיה בין תל אביב לסיאול (דרום קוריאה), כולל לשנת 2024, והן הפסיקו להיות זמינות במערכת ההזמנות. בעדכון האחרון ביטלה החברה את טיסותיה מתל אביב רק עד לחודש פברואר, אך כעת נראה כי החברה משנה כיוון ומבטלת את הטיסות באופן גורף.

כזכור, אמירייטס הייתה חברת התעופה הראשונה שהודיעה על ביטול טיסותיה מתל אביב באופן גורף מבלי לספק תאריך חלופי, אחרי חברת אמירייטס. החלטה זו מונעת מצב של רכישת כרטיסי טיסה על ידי נוסעים לטיסות שלא יתקיימו, מה שידרוש מהם בהמשך להתעסק עם קבלת החזרים. חברות תעופה נוספות הודיעו על ביטול טיסותיהן לזמן ארוך קדימה

נכון לעכשיו, שאר חברות התעופה הזרות שפועלות בישראל ממשיכות לבטל את טיסותיהן ברוב המקרים 1-3 חודשים קדימה, ובהתאם להערכות המצב מאריכות את הביטולים. חברות התעופה לא מודיעות באופן רשמי על הסיבות לביטול, אבל בשלב הזה מציינים בתעשייה שילוב של היעדר כיסוי ביטוחי אך גם היעדר ביקוש שלא מצדיק הפעלת קו טיסות סדיר. נזכיר כי בנתב״ג פועלים לנסות להחזיר את חברות התעופה הזרות לישראל וקיימו פגישות עם נציגים של חברות תעופה זרות לצורך כך.