על פי דיווח של רויטרס, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין חתם על צו הלאמה של נמל התעופה הבין לאומי פולקובו (LED) בסנט פטרסבורג. כחלק מהצו, נמל התעופה הופקע לניהול זמני של חברה רוסית מידי משקיעים מגרמניה, קטאר ואיחוד האמירויות.

לחברת הניהול של שדה התעופה 14 בעלים משותפים ביניהם הבנק הממלכתי הרוסי המחזיק ב-25.01%, פראפורט המחזיקה ב-25%, רשות ההשקעות הקטארית שמחזיקה ב-24.99% וקונסורציום של משקיעים כולל את הקרן הרוסית להשקעות, קרן ההשקעות של אבו דאבי וקבוצת השקעות הפרטית ברינג ווסטוק.

הצו, שנחתם ביום חמישי האחרון, קבע כי הזכויות של בעלי מניות זרים, כמו חברת פראפורט הגרמנית וקרן ההשרעות הקטארית יעברו לשתי ישויות רוסיות שונות. זאת כאשר בעלי המניות הרוסים ישמרו על זכויותיהם בשדה התעופה. עם זאת, הצו גם קובע כי בעלי המניות הזרים של נמל התעופה יוכלו להחזיר את זכויותיהם על האחזקות בחברה החדשה אם יחתמו על הסכמים חדשים התואמים את החוקים הרוסיים בנושא השקעות זרות.

שלא באופן מפתיע, בצו הנשיאותי הרוסי השליכו את המצב על ״איום לאינטרסים הלאומיים והכלכליים של רוסיה״ כתוצאה מהאחזקות של גורמים משפטיים זרים.

נמל התעופה בסנט פטרסבורג הוא מרכז הפעילות של מספר חברות תעופה רוסיה בולטות ביניהן פובדה, רוסייה איירליינס (אירופלוט) ואורל איירליינס. על פי אתר flightradar24, חלק גדול מהפעילות בסנט פטרסבורג הוא של טיסות פנים ליעדים בתוך רוסיה. לצידן, יש גם טיסות בינ״ל ליעדים בסין (בייג’ינג, צ׳נגדו), תאילנד (פוקט) מצרים, איחוד האמירויות, אזרבייג׳ן, ארמניה, גאורגיה, איסטנבול ואלג׳יריה.

דובר חברת ניהול שדות התעופה הגרמנית פראפורט מסר בנושא: “עלינו תחילה לאמת את המידע ולבחון מה זה אומר בעתיד על המעורבות שלנו בסנט פטרסבורג, אותה הפסקנו מאז מלחמת התוקפנות הרוסית”. רוסיה העמידה השנה את הנכסים של קומץ חברות מערביות ב”ניהול זמני”, בזמן שחברות זרות מנסות לצאת מפעילותן ברוסיה בעקבות הפלישה הרוסית לאוקראינה.