בחודשים האחרונים העלו במטה לביטחון לאומי (מל״ל) את אזהרת המסע למספר מדינות ערב כמו טורקיה ומרוקו. כעת מעלים במל״ל את אזהרת המסע גם ביעדים פופולאריים לישראלים באירופה.

במל״ל הוחלט כי רוב המדינות במערב אירופה יהיו עם אזהרת מסע ברמה 2 – המלצה לנקיטת אמצעי זהירות מוגברים. בתוך כך גם יעדים פופולאריים לישראלים כמו צרפת, בריטניה, גרמניה, הולנד, איטליה, ספרד, פורטוגל.

מפת חום של אזהרות המסע של המל״ל ברחבי העולם
מפת חום של אזהרות המסע של המל״ל ברחבי העולם

במקביל הוחלט על העלאת אזהרת המסע לרמה 2 גם בדרום אמריקה (כולל ברזיל וארגנטינה); וכן אוסטרליה ורוסיה. מספר מדינות באפריקה (כולל דרום אפריקה ואריתריאה); ומדינות במרכז אסיה (כולל אוזבקיסטן, קזחסטן, קירגיזסטן וטורקמניסטן) הועלו לאזהרת מסע ברמה 3 – המלצה לשקול נסיעות שאינן חיוניות.

במטה לביטחון לאומי מדגישים שוב כי מאז תחילת המלחמה מזוהים מאמצים מוגברים מצד איראן ושלוחיה, כמו גם מצד חמאס וגורמי ג׳האד עולמי, לפגיעה ביעדים ישראלים ויהודים ברחבי העולם. זאת, לצד עלייה מתמשכת ומשמעותית בהסתה, ניסיונות פגיעה וגילויי אנטישמיות נרחבים במדינות רבות.

במל״ל ממליצים שוב כמו בפעמים קודמות לשקול את חיוניות הנסיעות בעת הזו לכל יעד, כמו גם לבחור בצורה מושכלת את יעדי הנסיעה. ההמלצות המל״ל המפורטות:
א.   לדחות נסיעות למדינות עם אזהרות מסע, בדגש למדינות ערב והמזרח התיכון, צפון הקווקז, מדינות עוטף איראן ומספר מדינות מוסלמיות באסיה.
ב.    לבדוק את מצב המחאות וגילויי האלימות כלפי ישראל ביעד הנבחר, גם במדינות ללא אזהרת מסע.
ג.    להתרחק מהפגנות ומחאות. 
ד.    לשמור על ערנות בעת השהייה ביעד, ולהקפיד לשים לב למתרחש מסביב.
ה.    להימנע מהחצנת סממנים ישראלים ויהודיים, ומהתקהלויות גדולות של גורמים ישראלים ויהודים.
ו.    לברר מבעוד מועד את מספרי הטלפון של שירותי החירום ביעד הנבחר ושל הנציגות הישראלית המקומית ככל שהיא קיימת ביעד.