לאור המלחמה באוקראינה, שדה התעופה הבינלאומי בוריספיל בקייב סגור לפעילות תעופתית, אך השבוע המריא מהשדה מטוס בואינג 777-300 של חברת Skyline Express ללא נוסעים על סיפונו.

באוקראינה יש דיבורים על פתיחה מחודשת של שדה התעופה, כך אמר ולדימיר זלנסקי, נשיא אוקראינה מיד לאחר המראת הטיסה. נאמר כי המראת הטיסה היא סימן לכך שתשתיות שדה התעופה במצב תקין ומתפקד, וניתן לקיים פעילות טיסתית בטוחה למרות התקיפות מצד רוסיה. זלנסקי הוסיף ואמר כי פתיחתו של שדה התעופה יסמל נצחון לאוקראינה ולכלכלה שלה בעיקר.

מסלול הטיסה הייחודית מקייב לצרפת
מסלול הטיסה הייחודית מקייב לצרפת

הטיסה המדוברת המריאה משדה התעופה בקייב (KBP) לשדה תעופה בטרבס צרפת. זוהי הטיסה הרביעית שהמריאה משדה זה מאז שדה התעופה הפסיק לפעול בעקבות המלחמה עם רוסיה. הטיסה, כמו קודמותיה, החלה לשדר לרדאר הטיסות רק לאחר שיצאה מהמרחב האווירי האוקראיני ועברה לרומניה. למרות היותו סגור לטיסות, שדה התעופה ממשיך לשמר את המוכנות המבצעית והתפעולית בעיקר ברמת תשתיות וכשירות צוותים.

נזכיר כי שדה התעופה הפסיק לפעול בפברואר, 2022 בעקבות המלחמה עם רוסיה ולא מתקיימת בו כל פעילות טיסתית שהיא; סדירה, צ’ארטרים או מטען. בעקבות הפלישה של רוסיה-אוקראינה סגרה את המרחב האווירי שלה למטוסים אזרחיים. זמן קצר לאחר מכן שדה התעופה נפגע מטילים ששיגרה רוסיה על מנת לפגוע בתשתיות באוקראינה. נכון להיום המרחב האווירי ושדה התעופה עדיין סגור ולא ניתן לעבור במרחב האווירי של אוקראינה. בכירים אוקראינים אמרו כי שדה התעופה היה הראשון להיסגר בעקבות המלחמה והוא יהיה הראשון להיפתח ברגע שהתנאים יבשילו, ונראה שזה יהיה בקרוב.

boryspil airport kiev
שדה התעופה בוריספיל בקייב