לצד עלייה הדרגתית בביקוש לטיסות, בשבועות האחרונים חלה מגמה חיובית של חברות תעופה זרות שהודיעו כי יחזרו לטוס מישראל. עשינו סדר בכל החברות הזרות שצפויות לחזור לטוס מישראל.

קבוצת לופטהנזה הודיעה כי הודיעה כי היא צפויה לחדש את חלק מטיסותיה לישראל החל מהשמיני בינואר, 2024. בשלב הראשון לופטהנזה תציע ארבע טיסות שבועיות לפרנקפורט ושלוש טיסות שבועיות למינכן. בנוסף, אוסטריאן איירליינס מתוכננת להפעיל שמונה טיסות שבועיות לוינה וחברת סוויס תפעיל חמש טיסות שבועיות לציריך.

חברת התעופה אייר אירופה הודיעה כי תחזור להפעיל טיסות בין תל אביב למדריד. תחילה הודיעה החברה כי תחזור להפעיל טיסות החל מה-9 בינואר ובהמשך הודיעה כי החזרה לפעילות נדחתה ל-1 בפברואר. החברה צפויה להפעיל תחילה 3 טיסות שבועיות בין תל אביב למדריד ולגדול בהדרגה ל-7 טיסות שבועיות בין היעדים. נכון לעכשיו, במערכת ההזמנות מופיע כי הטיסות יופעלו במטוסי הבואינג 787 דרימליינר הגדולים יותר, כך שהחברה תוכל להציע קיבולת גבוהה יחסית של מושבים לעומת מטוסי ה-737 הקטנים יותר.

חברת התעופה TAROM מרומניה הודיעה כי תחזור להפעיל טיסות ישירות מתל אביב לבוקרשט החל מינואר. בשלב הראשון החברה תפעיל שתי טיסות שבועיות בימים ראשון וחמישי כאשר הטיסה הראשונה תמריא מבוקרשט בתאריך ה 1.1.2024.

בהתאם לעלייה בביקוש לטיסות גם למזרח, ממידע שהגיע לחדשות תעופה עולה כי חברת אמירייטס בדקה את האפשרות לחזור להפעיל טיסה יומית אחת בין תל אביב לדובאי בקרוב. טיסות אלו יאפשרו לנוסעים להתחבר לטיסות המשך של החברה למזרח. נכון לעכשיו באמירייטס לא אישרו ידיעה זאת ובאופן רשמי ממשיכים את מדיניות ביטולי הטיסות מתל אביב ״עד הודעה חדשה״.

במקביל ממשיכות מספר חברות תעופה זרות להפעיל טיסות מישראל, ביניהן חברת פליי דובאי עם טיסות יומיות לדובאי, איתיחאד עם טיסות לאבו דאבי ואתיופיאן איירליינס עם טיסה יומית לאדיס אבבה.

אין ספק שמדובר בחדשות טובות ומגמה חיובית גם באשר להתאוששות הביקוש, אבל גם בנכונות של חברות זרות לטוס לכאן למרות אתגרים בצורת היעדר כיסוי ביטוחי, חשש של צוותי אוויר, וביקוש שקשה לחזות. כמו כן, חשוב להגיד שלמרות ההצהרות של חברות על כך שיחזרו לטוס לישראל, בהחלט ייתכן וחלקן יידחו את החזרה בפועל, אפילו בסמוך למועד חידוש הטיסות.