נוסעים רבים משתפים ברשתות החברתיות הודעות שקיבלו בימים האחרונים מאל על על שינוי הטיסה שלהם למטוס חכור, ובהתאם על שינוי בהושבה שלהם בטיסה. מה זה אומר לגבי הטיסה שלכם ומה מצפה לכם בטיסות במטוסים החכורים?

אחד משני מטוסי ה-737 החכורים של אל על מחברת KLASJET
אחד משני מטוסי ה-737 החכורים של אל על מחברת KLASJET

נזכיר כי אל על הודיעה בתחילת חודש מאי כי חתמה על הסכם לחכירה רטובה של שני מטוסי בואינג מדגם 737-800 מחברת KLASJET מליטא לתמיכה בפעילות סאן דור, מקבוצת אל על. המשמעות של חכירה רטובה היא שהטיסה מופעלת באופן מלא על ידי חברת תעופה זרה, החל מהמטוס עצמו ועד צוות האוויר. מדובר בשיטה נפוצה יחסית בענף התעופה שמאפשרת לחברות להגביר את תדירות הטיסות שלהם באופן מיידי מבלי להמתין למטוסים חדשים, תהליך שיכול לקחת שנים. טיסה מסחרית ראשונה במטוסי החברה הליטאית המריאה ללרנקה כבר בתחילת חודש מאי.

חשוב להבין שסאן דור, חברת הבת של אל על, משתמשת בטיסותיה ב-3 ״סוגי מטוסים״:

 1. מטוסים צרי גוף של אל על מדגמי 737  – אותם מטוסים המוכרים מטיסות אל על ליעדים קרובים שכוללים מחלקת תיירים (150-156 מושבים) ומחלקת עסקים עם מושבי כורסא (16 מושבים). בטיסות של סאן דור במטוסים אלו לא נמכרת מחלקת עסקים ומושבי העסקים נמכרים כמושבים רגילים, בתוספת תשלום.
 2. מטוסים צרי גוף של סאן דור מדגמי 737 – אל על מחזיקה כיום ב-2 מטוסים ייעודיים לפעילות של סאן דור, כאשר הייחודיות שלהם היא שהם בתצורה של מחלקת תיירים בלבד, עם 189 מושבים.
 3. מטוסי 737 חכורים של KLASJET – סאן דור חוכרת כאמור 2 מטוסים זרים עם 186 מושבים כל אחד במחלקת תיירים בלבד
מושבי מחלקת תיירים במטוסי KLASJET החכורים של אל על
מושבי מחלקת תיירים במטוסי KLASJET החכורים של אל על

איך תדעו שהטיסה שלכם יוצאת במטוס חכור? במהלך ההזמנה של הטיסה באתר אל על, תוכלו לראות הערה שמציינת שהטיסה ״מופעלת על ידי Klasjet On Behalf of Sun Dor״ (כפי שמופיע בתמונה מטה). במידה והועברתם לטיסה במטוס חכור יהיו בטיסה שלכם מספר הבדלים:

 1. המטוס שבו תטוסו – אל על חכרה 2 מטוסים של KLASJET, שניהם עם צביעה לבנה חלקה ובני כ-23 שנים.
 2. צוות זר, כולל הטייסים והדיילים, יפעיל את הטיסה – כך שניתן לצפות לצוות דובר אנגלית בעיקר. עם זאת, אל על מציבה דייל דובר עברית אחד בכל טיסה במטוס חכור לשירות הנוסעים.
 3. היעדר מערכת בידור – במטוסי אל על וסאן דור אמנם אין מסכי מולטימדיה אישיים לכל נוסע אבל יש את מערכת ה-Dreamstream שמאפשרת צפייה בתכני בידור בסמארטפון האישי.
 4. מושבים שונים – טרם יצא לנו להתנסות במושבים של KLASJET. עם זאת, מהתמונות שקיבלנו, נראה שמדובר במושבים מרופדים ונוחים יחסית עם חסרון יחיד – ללא משענת ראש מתכווננת כמו במטוסי ה-737 של אל על.
הסימון על טיסות שמופעלות על ידי KLASJET עבור אל על
הסימון על טיסות שמופעלות על ידי KLASJET עבור אל על

סאן דור מפעילה בעיקר טיסות ליעדים קרובים, כך שההבדל פחות משמעותי עבור הנוסעים. עם זאת, באל על הודיעו כי לקוחות אשר טיסתם הוחלפה כך שתופעל באמצעות מטוס חכור, רשאים לשנות או לבטל את הטיסה דרך מוקד השירות בתוך 14 ימים מקבלת ההודעה על שינוי המטוס, ובתנאי שהשינוי או הביטול יעשו לפחות שני ימי עסקים לפני מועד הטיסה. לא ייגבו דמי שינוי (למעט הפרשי מחיר, אם יהיו) או דמי ביטול על פעולה זו. שימו לב שלפחות לחלק מהיעדים מפעילה סאן דור מספר טיסות כל יום, כך שלפחות בחלק מהמקרים ניתן לבקש לעבור לטיסה שמופעלת על ידי אל על.

סאן דור הודיעה לאחרונה כי תטוס בעונת הקיץ הקרובה לכעשרה יעדים: לרנקה ופאפוס בקפריסין, רודוס וסלוניקי ביוון, בטומי וטיבילסי שבגיאורגיה, ורשה וקרקוב שבפולין, טיווט במונטנגרו וקישינב במולדובה. לצד תגבור הטיסות ליעדים הקיימים, חכירת המטוסים תאפשר לבחון הפעלת קווי טיסה ליעדים נוספים כך שהחברה תוכל להציע מענה מותאם להעדפות וביקושי הקהל הישראלי ביעדי נופש קרובים נוספים.

תגובה
 1. היי ,
  מעבר לכך ,מה המשמעות במידה וחברות זרות לא יטוסו לכאן ,האם באותה המידה גם החברה הנ”ל תבטל או מכיוון שיש הסכם עם אל על ימשיכו לטוס כמו אל על ?

  1. אין תשובה פשוטה כאן. מצד אחד יש בהחלט סיכוי שהחברה הזו תפסיקו לטוס לכאן במקרה של הסלמה משמעותית. מצד שני, אל על היא זו שאחראית על הכרטיס שלך מקצה לקצה ותהיה אחראית לדאוג לך לחלופה להגעה ליעד.

 2. ממה שראיתי במטוסים של Klasjet יש מושבים מועדפים בארבע שורות מה שמעלה את הסיכוי לקבל שדרוג מושב לזכאים או בכרטיסי פלקס והם יותר נוחים מהמטוסים של סאן דור

 3. יש הבדל משמעותי נוסף למי שמייחס לזה חשיבות – לטיסות במטוסים החכורים אין מעטפת אבטחה ישראלית ואין בטחון ישראלי לנוסעים כפי שיש בטיסות שמבצע מטוס עם זנב 4X

 4. מה עם בטחון בטיסות ?
  יש אבטחה ישראלית כלשהיא?
  אם לא צריך לעדכן את הנוסעים!
  אנשים טסים אל על רק בגלל הבטחון!

  1. אל על מפעילה טיסות ישירות ללוס אנג׳לס. מעבר לזה אין תכניות לאל על או חברות התעופה הזרות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *