משרד התחבורה האמריקאי הודיע ביום חמישי האחרון כי הטיל על חברת התעופה אמירייטס מאיחוד האמירויות קנס של 1.8 מיליון דולר בשל הפרת מגבלות טיסה בעיראק של מנהל התעופה הפדרלי. זאת למרות שלא מדובר בחברת תעופה אמריקאית.

אמנם אמירייטס היא בשום דרך לא חברת תעופה אמריקאית, אבל הסכמים שהיא חתמה בארה״ב הובילו לקנס משמעותי עליה. לחברת אמירייטס היה הסכם שיתוף קוד עם חברת התעופה האמריקאית ג׳ט בלו אשר אפשר לאחרונה למכור מושבים על טיסות אמירייטס מארה״ב לדובאי. משרד התחבורה האמריקאי אשר אחראי על אישור הסכמים מסוג זה, אישר את ההסכם בכפוף לעמידה בכל המגבלות של מנהל התעופה הפדרלי.

חלק מאותם מגבלות של מנהל התעופה הפדרלי כולל איסור טיסה מעל מדינות מסוימות. בתוך כך, ה-FAA אסר על חברות תעופה אמריקאיות לטוס מעל עיראק בגובה של פחות מ-32,000 רגל מטעמי בטיחות. על פי הודעת מנהל התעופה, הקנס נובע מ״מספר משמעותי״ של תקריות של טיסות שיצאו לפועל בין דצמבר 2021 ועד אוגוסט 2022 וחצו את המרחב האווירי של עיראק בדרכן מארה״ב לאיחוד האמירויות. באמירייטס טענו כי על תכנית הטיסה, היא תוכננה לטוס מעל 32,000 רגל בשטח האווירי של עיראק, אך טסה נמוך יותר בפועל רק כאשר פקחי תעבורה אווירית הורו לה לעשות כך

לא מדובר בהפרה הראשונה של אמירייטס שנקנסה כבר בשנת 2022 ב-400 אלף דולר על מקרים דומים והסכימה אז לא לחזור על אותה הפרה. לפי הצו של מנהל התעופה, 300,000 דולר מתוך הקנס יבוטל אם אמירייטס תימנע מהפרת ההגבלות של ארה”ב במשך שנה.

יצויין כי אמירייטס וג׳ט בלו הפסיקו את הסכם שיתוף הקוד ביניהן כבר באוקטובר 2022, אך מאוחר יותר חתמה אמירייטס על עסקה דומה עם יונייטד איירליינס. נזכיר שחברת התעופה אמירייטס ביטלה את כל טיסותיה לתל אביב ולאחרונה אף האריכה את ביטולי הטיסות לתוך שנת 2025.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *