בחודש פברואר דיווחנו על הכוונות של שתי חברות האולטרא Low Cost האמריקאיות ספיריט (Spirit) ופרונטיר (Frontier) הודיעו על מיזוג. החברה המאוחדת הייתה צפויה להיות מפלצת תעופה אמריקאית, וחברת התעופה החמישית בגודלה בארצות הברית אחרי דלתא, אמריקן אירליינס, יונייטד וסאות׳ווסט איירליינס.

כעת נטרפו הקלפים עם הכרזתה של חברת ג׳ט בלו האמריקאית על כך שהגישה הצעה משופרת לרכישתה של חברת הלואו קוסט ספיריט בעבור 3.6 מיליארד דולר. זאת, לאחר שההצעה מפרונטיר עומדת על 2.9 מיליארד דולר. איחוד של ספיריט עם ג׳ט בלו יביא את החברה המאוחדת לשווי של 7.3 מיליארד דולר. זאת לעומת שווי מוערך של 6.6 מיליארד דולר לחברה המאוחדת עם פרונטיר.

חברת ג׳ט בלו ציינה כי במידה והעסקה עמה תצא לפועל, בכוונתה להעלים את המותג הקיים של חברת ספיריט ולהחיל עליה את המותג הקיים של ג׳ט בלו. חברת ספיריט ידועה במותג הייחודי שלה במסגרתו כל מטוסיה צבועים כולם בצהוב.

מטוס A321 של חברת ספיריט. תמונה: ויקימדיה
מטוס A321 של חברת ספיריט. תמונה: ויקימדיה

התגובות של אנליסטים למהלך נעות בין הפתעה לתהייה על הערך של הצעה כזו עבור ג׳ט בלו. זאת שכן שתי החברות שונות למדי, בעוד ספיריט מציעה שירותי לואו קוסט קלאסיים, חברת ג׳ט בלו מציעה יותר שירותי פרימיום ביניהם וייפיי בטיסה ומחלקת עסקים אמיתית בטיסות טראנס אטלנטיות.

כמו כן, אנליסטים ציינו שהמהלך ישאיר את פרונטיר כחברת הלואו קוסט הגדולה היחידה בארה״ב. השלכה אפשרית היא עלייה נוספת במחירי כרטיסי הטיסה בארה״ב, מעבר לעליות שכבר מורגשות לאור הביקוש ועליית מחירי הדלק.

מנכ״ל ג׳ט בלו ציין כי הוא מאמין שלמרות השוני, הרכישה תהווה הזדמנות לגדילת החברה. ״העסקה תאיץ את תכניות הגידול האסטרטגיות שלנו ותיצור ערך ארוך טווח למשקיעים בשתי החברות.״ מסר במסגרת עדכון רשמי.

בהקשר הגידול של החברה, ג׳ט בלו מעריכה כי רכישה החברה תוביל לכך שתחזיק עד שנת 2027 בכ-675 מטוסים. זאת לעומת 346 מטוסים בלבד אם לא תתקיים העסקה.