מינהל התעופה הפדרלי בארצות הברית הטיל השבוע קנס חסר תקדים על שתי נוסעות בשל התנהגות סוררת במהלך טיסות פנים בארצות הברית. זאת, כחלק משיח נרחב בנושא העלייה במקרי התפרעות נוסעים בארה״ב, כולל התבטאות אף מצד נשיא ארה״ב בנושא.

הקנס הראשון, בסכום של 81,950 דולר הוטלה על נוסעת של חברת אמריקן איירליינס שהיתה ב-7 ביולי 2021 בטיסה מדאלאס-פורט וורת’, טקסס, לשארלוט, צפון קרוליינה. לטענת ה-FAA הנוסעת איימה לפגוע בדיילת שהציעה עזרה לנוסעת לאחר שזו נפלה לתוך המעבר. לאחר מכן הנוסעת דחפה את הדיילת הצידה וניסתה לפתוח את דלת התא. שתי דיילות ניסו לרסן אותה, אך היא פגעה שוב ושוב בראשה של אחת הדיילות. לאחר שהנוסעת רותקה באזיקים גמישים, היא ירקה לעבר הדיילת, חבטה בראשה, נשכה וניסתה לבעוט בצוות ובנוסעים נוספים. היא נעצרה בעת שהמטוס נחת בשארלוט.

במקרה השני הוטל קנס בסכום של 77,272 דולר על נוסעת שהיתה בטיסה של חברת דלתא איירליינס מלאס וגאס לאטלנטה ב-16 ביולי 2021. לטענת אנשי מינהל התעופה במהלך הטיסה הנוסעת ניסתה לחבק ולנשק נוסע שישב לידה, הלכה לקידמת המטוס וניסתה לפתוח את הדלת. היא התבקשה מספר פעמים על ידי צוות המטוס לשוב למקומה, אולם סירבה, נשכה את הצוות ולא נותר אלא לרסן אותה פיזית.

מאז תחילת השנה חל גידול במספר המקרים של התנהגות סוררת מצד נוסעים בטיסות בארצות הברית ובמהלך תקופה זו הוטלו על נוסעים קנסות בסכום של כ-2 מיליון דולר.

״אם אתה נמצא במטוס, אל תהיה טיפש ואל תסכן את צוות המטוס ואת נוסעים האחרים. אם תעשה זאת, תיקנס על ידי ה-FAA״ נאמר בהודעת מינהל התעופה.

על פי נתונים של המינהל מדיניות ׳אפס סובלנות׳ בה הוא נוקט בתקופה האחרונה ומסע המודעות הציבורי שהוא מנהל הביאו להפחתה של כ-60 אחוזים במקרים של נוסעים סוררים, אולם נראה כי עדיין נותרה לא מעט עבודה כדי למנוע מקרים כפי שפורסמו היום.

החוק הפדרלי אוסר להפריע לצוות המטוס, לתקוף פיזית או לאיים על צוות המטוס או על כל אדם אחר במטוס. הנוסעים צפויים לעונשים אזרחיים על התנהגות בלתי הולמת כזו, שעלולה לאיים על בטיחות הטיסה על ידי שיבוש או הסחת דעת של צוות תא הנוסעים מתפקידם הבטיחותי. בנוסף, החוק הפדרלי קובע קנסות פליליים ומאסר של נוסעים המפריעים לביצוע תפקידיו של איש צוות על ידי תקיפה או הפחדה של איש צוות זה.