כפי שדיווחנו מוקדם יותר החודש, שדה התעופה הבינ״ל סכיפהול שבאמסטרדם חווה עומסים קיצוניים. אחרי שהניסיונות של שדה התעופה להשליט סדר בשדה לא נחלו הצלחה, חברת התעופה הלאומית של הולנד, ק.ל.מ (KLM), יצאה הסופ״ש בצעד חריג למדי. החברה הודיעה אתמול (5.6) כי ״נוסעים מיעדים באירופה לא יורשו לעלות לטיסות לאמסטרדם״. 

באשר לסיבה להפסקת טיסות הנוסעים לאמסטרדם טענה החברה כי למרות חבילת הצעדים המשמעותית שננקטה לפני הסופ״ש, ק.ל.מ התמודדה עם ״נסיבות דחופות ולא צפויות שמעבר לשליטתה״. בהקשר זה ציינה כי ״בשל תנאי מזג אוויר בעייתים ותחזוקה של מסלול טיסה בשדה התעופה סכיפהול, מטוסים רבים לא יכלו לנחות או להמריא באמסטרדם״. יצוין, כי עד כה הטיסות מישראל התקיימו כסדרן.

מבדיקה באתר Flightradar24, עולה כי מתוך 632 נחיתות מתוכננות בסה״כ במהלך יום שבת בשדה התעופה סכיפהול, תוכננו 315 נחיתת של חברת ק.ל.מ, מתוכן בוטלו 56 נחיתות. מקרב חברות שאינן ק.ל.מ בוטלו 83 טיסות נכנסות.

המשמעות היא שמספר גדול של טיסות ק.ל.מ במהלך השבת נדחו או בוטלו. בנוסף להפסקת הטיסות לאמסטרדם, החברה הודיעה כי גם מספר הנוסעים שהמראתם מאמסטרדם בוטלה גדלה משמעותית לאור המצב. 

מההודעה של ק.ל.מ טוענת החברה כי היא החליטה על הצעד ״מרחיק הלכת״ שלא להביא נוסעים נוספים לאמסטרדם על מנת להבטיח פעילות בטוחה בשדה סכיפהול עבור הנוסעים והצוות. עוד הודיעה החברה כי מטרת ההחלטה הייתה לאפשר לכמה שיותר נוסעים להמריא מאמסטרדם ביום שבת וכן להפעיל כמה שיותר טיסות ביום ראשון.

החברה גם הביעה את התנצלותה על ההשפעה שיש על הנוסעים, והתחייבה לעשות כל שביכולתה בכדי להציע לנוסעים אלטרנטיבות במהירות האפשרית.

נזכיר, כי שדה התעופה סכיפהול מציג באתר השדה מדד עומס שמאפשר לנוסעים לתכנן את הגעתם לשדה.