בדו״ח סיכום רבעון א׳ של חברת ישראייר עולה כי חברת התעופה החלה להשתמש מחודש אפריל 2022 במערכת ״שירותי תמחור דינמיים״ של חברה ישראלית בשם קוויקליזארד. המערכת המדוברת מאפשרת לישראייר לבצע תמחור דינאמי של המוצרים השונים בזמן אמת באמצעות ניתוח אוטומטי של מידע שוק ומידע מהמערכות של החברה.

איך עובדת המערכת של קוייקליזארד?  המערכת אוספת מידע מהמערכות התפעוליות של חברת ישראייר וכן  מידע שוק כללי. המערכת מנתחת את המידע ממגוון המקורות השונים באמצעות מנוע תמחור המבוסס על בינה מלאכותית (AI). בסוף התהליך מוציאה המערכת המלצות לשינוי מחירי המוצרים אותם משווקת החברה לכדי מחירים תחרותיים. המערכת משנה באופן אוטומטי ודינמי את המחיר שמוזן חזרה למערכות הארגוניות של הלקוח. בדרך זו, מאפשרת המערכת תגובה מיידית לביצועי השוק, ותמחור אופטימאלי. על פי מצגת נוספת של החברה, השינוי יתבצע ככל הנראה פעמיים ביום.

המטרה הסופית, כך על פי הדו״ח של ישראייר, היא עלייה במדדי התפוסה, ההכנסות והרווחיות של חברת ישראייר. בדו״ח כתבה החברה כי ״להערכת חברת הבת (ישראייר) האמור עשוי להשפיע על שיעורי התפוסה ועל ההכנסה הממוצעת מנוסע ובכך לשפר את תוצאות החברה.״. כלומר, חלק מהנוסעים ישלמו פחות ואחרים יותר, אך הממוצע צפוי לעלות.

שאלות שנותרו פתוחות לאחר הדו״ח הן האם המערכת גם משקללת מידע כמו ריבוי חיפושים וגולשים באתר, מה שיכול להוביל למשל לעליות מחיר בסופ״שים או בזמני ביקוש שיא אחרים. אמנם לא מדובר בפרקטיקה חדשה או מערכת שייחודיות לישראייר, אך כן בכזו שיכולה לפגוע בחלק מקהל הנוסעים שלא מודעים לקיומה של המערכת ובהתאם לאפשרות שהמחיר שמוצג לו גבוה בשל חיפוש בשעות ביקוש.

תקופת ההסכם הינה למשך חמש שנים, אולם כוללת את האפשרות לסיים את ההתקשרות לאחר תום 48 חודשים ממועד ההתקשרות.

מוזמנים לקרוא עוד על חוויית הטיסה שלנו עם ישראייר.