כמו בכל שבוע, שמחים לשתף אתכם את רשימת המטוסים המעניינים והמיוחדים ביותר שביקרו בנתב״ג בשבוע החולף. כרגיל, קרדיט מלא על התמונות לקהילת הספוטינג המדהימה של ישראל וספציפית spotter.tlv, רמי מזרחי, אלון רוסו ורועי ורון.

מוזמנים גם להירשם לרשימת התפוצה שלנו כדי לקבל עדכון בפעם הבאה שאנחנו מפרסמים את רשימת המטוסים המעניינים של נתב״ג.

המטוס של נשיונל גאוגרפיק

קשה לנו להאמין שמישהו פספס את המטוס הזה אחרי שדיברו עליו בכל מקום, אבל בכל זאת – בשבוע שעבר ביקר אותנו מטוס 757-200 של איסלנד אייר בצביעת נשיונל גאוגרפיק. המטוס הגיע לתל אביב ב-18.9 מעקבה ואחרי שלושה ימים המשיך לברצלונה ומשם לסנטה מריים באיים האזוריים בפורטוגל ומשם לוושינגטון.

מטוס 757 של איסלנד אייר בצביעת נשיונל גאוגרפיק
מטוס 757 של איסלנד אייר בצביעת נשיונל גאוגרפיק. תמונה: רמי מזרחי

המטוס הגיע ארצה כחלק מסיורי “Around The World״ של נשיונל גאוגרפיק שכוללים טיול בעולם במטוס פרטי עם ביקור בפלאי תבל במדינות שונות.

מתחילת ספטמבר נושא שמטוס ה-757 של איסלנד אייר מדבקות של נשיונל גאוגרפיק כאשר עד חודש אוגוסט נשא את הצביעה הרגילה (גם היא חדשה יחסית) של איסלנד אייר, עם זנב צבוע שחור.

למי שמעוניין אגב להצטרף ללאחד הסיורים הבאים של החברה – הטיול הבא יצא בסוף חודש ספטמבר במחיר התחלתי של 94,000$ לאדם. הסיורים כוללים כאמור טיסה במטוס פרטי, לינה במלונות מהיוקרתיים שקיימים בכל יעד והדרכה פרטית של מדריכים מנשיונל גאוגרפיק.

מטוס 757 של איסלנד אייר בצביעת נשיונל גאוגרפיק
מטוס 757 של איסלנד אייר בצביעת נשיונל גאוגרפיק. תמונה: spotter.tlv

אייר אלבניה מגיעה למשחק כדורגל

עוד אורח שלדעתנו הגיע לתל אביב לראשונה הוא מטוס A319 של חברת התעופה הלאומית של אלבניה, אייר אלבניה. המטוס הגיע לתל אביב ביום שישי האחרון עם נבחרת הכדורגל של אלבניה לקראת המשחק שלה נגד נבחרת ישראל לאחר שזו ניצחה עם תוצאה של 1:2.

מטוס A319 של אייר אלבניה
מטוס A319 של אייר אלבניה. תמונה: רועי ורון

כעת נמצא המטוס בדרכו חזרה לתל אביב לאסוף את הנבחרת חזרה לטיראנה משם הגיע המטוס. למי שזוכר, אייר אלבניה כיכבה גם בכתבה שלנו על חברות התעופה הלאומיות הקטנות בעולם.

חברת אייר אלבניה אגב נמצאת במצב בעייתי לאחר שהרשויות באלבניה הגדירו את החברה מפעילה למושהית. הסיבה היא חוסר נכונותה של החברה לחשוף מידע אודות בעלי החברה, מה שנחשב להפרה של החוק המקומי למניעת הלבנת הון באלבניה. ולמרות הסנקציות של ממשלת אלבניה, חברת התעופה ממשיכה להפעיל טיסות סדירות ברצף מאז ההכרזה עליה כמפרת חוק בתחילת ספטמבר.

מטוס מטען חדש נולד

ב-16.9 נחת בישראל מטוס 767-300 כמעט בן 32 שנה עם צביעה של חברת דלתא. המטוס עבר הסבה למטוס מטען בתעשייה אווירית, כמו מטוסי 767 רבים נוספים ובימים הקרובים יטוס חזרה לארה״ב שם ימסר לבעליו החדשים – חברת השילוח Maersk Air Cargo.

מטוס 767 בהסבה למטען בתעשייה אווירית
מטוס 767 בהסבה למטען בתעשייה אווירית. תמונה: רמי מזרחי

מאז נחיתתו בישראל משדה התעופה שאנון שבאירלנד הספיק המטוס לבצע כבר שתי טיסות ניסוי בישראל, אחת מהן להבנתנו הסתיימה בנחיתת חירום.

A320 נפאלי

אולי האורח הכי מסקרן השבוע הגיע אלינו מקטמנדו בטיסה דרך דובאי. מדובר במטוס A320-200 בן 7 של נפאל איירליינס, חברת התעופה הלאומית של נפאל. המטוס הגיע אלינו דרך דובאי כאמור לאחר שהוצא משימוש בסוף חודש יולי לאור בעיות טכניות במנוע. מאז לא פעל המטוס בשירות טיסות מסחריות.

מבדיקה שלנו מול נפאל איירליינס עולה כי המטוס הגיע לישראל לתיקון תקלות במנועי המטוס בתעשייה אווירית. תחילה תוקן מנוע ימין וכעת מנוע שמאל ממתין לתיקון לאחריו יחזור המטוס לנפאל, ככל הנראה ב-30.9.

מטוס ה-A320 של נפאל בנתב״ג
מטוס ה-A320 של נפאל בנתב״ג. תמונה: אלון רוסו

המטוס הגיע לתל אביב במסלול מוזר למדי. לאחר המראה מדובאי חצה המטוס הנפאלי את סעודיה ונכנס לישראל מדרום דרך אילת ולאחר כשני הקפות באזור הדרום המשיך את טיסתו למרכז הארץ.

מסלול הטיסה של מטוס ה-A320 של נפאל
מסלול הטיסה של מטוס ה-A320 של נפאל

עוד מטוסים מעניינים

בזמן שאנשים מנסים לברוח מרוסיה ומחירי הטיסים מגיעים לאלפים רבים של דולרים, חברת התעופה הרוסית Red Wings ממשיכה להפעיל טיסות בין תל אביב למוסקבה (עם עצירה טכנית ברוסיה). ב-21.9 ביקר בישראל מטוס מיוחד של החברה בצביעה אדומה.

ב-22.9 הגיע לישראל מטוס 737-800 של חברת פגסוס הטורקית בצביעה שקיבלה את השם ״Ada E״. למי שלא יודע, הצביעה המדוברת היא פרי דמיונה של ילדה בת 9 (בזמן הזכייה ב-2015) שזכתה שהציור שלה, מבין כ-7,000 ציורים שהוגשו לתחרות, יופיע על מטוס של החברה לצד השם שלה.