ממש בשעה זו מתחילה חגיגת משחקי גביע העולם בכדורגל בקטאר עם אירוע הפתיחה הנוצץ המשחקים שהתחיל זה מכבר עם הופעה של זמר מהרכב הפופ הקוריאני המצליח BTS. החל ממחר תחל גם רכבת אווירית של טיסות מהמדינות השכנות לקטאר שהתאפשרה בזכות שיתוף פעולה חסר תקדים בין חברות התעופה האזוריות. החל ממחר יחלו לפעול מאות טיסות יומיות בין קטאר לשדות תעופה סמוכים במתכונת של שאטלים.

גם ישראל לוקחת סוג של חלק בחגיגות פתיחת המונדיאל. היום התקיימה טיסה מסחרית ראשונה בהיסטוריה מנתב״ג לדוחא. הטיסה שבוצעה ע״י חברת TUS Airways הקפריסאית היא חלק מסדרה של 6 טיסות שתפעיל החברה לטובת האוהדים מישראל שיתאפשר להם באופן חריג לבקר בקטאר. לאור הביקוש החברה אף הגישה בקשה להפעיל טיסות ישירות נוספות.

עוד צעד שקרה בימים האחרונים הוא תחילת מעבר של חברות תעופה מערביות במרחב האווירי הישראלי בדרכן לקטאר. כך ניתן כבר לראות טיסות של אמריקן איירליינס, לופטהנזה ו-KLM חולפות מעל ישראל בדרכן מאירופה וארה״ב לדוחא. זאת לאחר שכבר תקופה מתאפשר להן לטוס בנתיב דומה בדרכן לערב הסעודית ולאיחוד האמירויות. חברת התעופה הלאומית הקטארית לעומת זאת עדיין ממשיכה לעקוף את ישראל בדרכה מערבה.

מטוסים נצבעו במיוחד לכבוד המונדיאל

עוד זווית מעניינת במונדיאל נוגעת לצביעות ומדבקות מיוחדות ששמות חברות התעופה שמטיסות את הנבחרות, אך לא רק הן, על מטוסים שלהן כתמיכה בנבחרות השונות. בחלק מהמקרים מדובר בחברות התעופה הלאומיות של המדינות השונות שמטיסות את הנבחרות. חלק מחברות התעופה בחרו במדבקות שהיוו מחאה שקטה כנגד הטענות שכולנו מכירים נגד המונדיאל בקטאר הנוגעות להפרת זכויות אדם ויחס ללהט״ב.

המטוס של מסי – נתחיל מהמובן מאליו והוא מטוס האיירבוס A330 של אירולינאס ארגנטינאס שעל זנבו הונצח ליונל מסי מהנבחרת של ארגנטינה. על פי אתר Flightradar24, המטוס נחת בדוחא ב-19.11.

חברת הלואו קוסט הברזיאלית GOL צבעה מטוס 737-800 כאות תמיכה בנבחרת הלאומית של ברזיל. המטוס של גול כולל את החולצות של חמישה שחקנים של הנבחרת הלאומית.

מטוס ה-A330 של לופטהנזה שהטיס את הנבחרת הגרמנית קיבל את השם Fanhasa מהווה יותר מחאה שקטה מאשר תמיכה ישירה בנבחרת. המסר שנבחר למדבקות שעל המטוס הוא גיוון והכלה (Diversity wins) של כלל האוכלוסיות בחברה והוא מהווה ביקורת עקיפה למדיניות השמרנית בקטאר.

המטוס של לופטהנזה למונדיאל - Fanhansa
המטוס של לופטהנזה למונדיאל – Fanhansa

חברת התעופה הלאומית של מרוקו, רויאל אייר מארוק, הוסיפה מדבקת ראש אריה למטוס 787 דרימליינר שלה שנבחר להטיס את הנבחרת הלאומית Atlas Lions.

פליי דובאי בשיתוף פעולה עם  ארגון הכדורגל הלאומי של ארגנטינה להצגת מובילי נבחרת הכדורגל של ארגנטינה על גבי מטוס 737Max8 של חברת התעופה פליי דובאי. המטוס אפילו ביקר בישראל במהלך הסופ״ש האחרון.

גם טוניס אייר, חברת התעופה הלאומית של טוניס והמובילה של נבחרת ה- Carthage Eagles בחרה לעטר מטוס A320neo עם תמונות של חמישה שחקנית בכל צד של המטוס.

אחרונה היא חברה הצ׳ארטרים הבריטית Titan Airways שאמנם לא מייצגת אף נבחרת, אך עדיין בחרה להפעיל מטוס איירבוס A320 עם עיטור של הגביע עצמו .

תמונה בכותרת: spotter.tlv