חברת אל על מעדכנת היום כי היא היא חתמה עם יצרנית המטוסים בואינג על מסמך הצעה לרכישת מטוס חדש מדגם בואינג 787-9 מצוייד בשני מנועי רולס רויס. מדובר במטוס הדרימליינר מספר ה-17 של אל על. המטוס ייוצר במקור עבור לקוח אחר שהחברה לא חשפה את זהותו.

מהבדיקה שלנו עולה כי המטוס צפוי לעבור התאמות, כולל התקנת המחלקות הקיימות של אל על במטוסי הדרימליינר, ולאחר מכן יימסר לאל על ברבעון השני של 2024.

המטוס ה-17 יצטרף לצי מטוסי ה”דרימליינר” של החברה אשר כולל 12 מטוסי 787-9 ו-4 מטוסי 787-8 אשר מפעילה החברה.

בד בבד עם חתימתה של החברה על ההצעה, חתמה החברה עם חברת בואינג על הסכם המסדיר את מועד המסירה המעודכן של מטוס בואינג 787-8 כך שמועד מסירתו המעודכן יהיה רבעון שלישי של שנת 2023. מסירת המטוס שהוזמן כחלק מעסקת ההצטיידות של אל על נדחה כזכור עקב משבר הקורונה. מועד המסירה המאוחר יחסית ביחס לצורך המיידי נובע ככל הנראה מהפסקת מסירת מטוסי הדרימליינר על ידי חברת בואינג.

מהודעתה של אל על עולה כי היא סיכמה עם חברת בואינג על פיצוי לאור העיכוב במסירת מטוס הדרימליינר. הסכום, שגובהו לא פורסם, יועמד לטובת אל על ויוכל לשמשה עבור טובין או שירותים שינתנו על ידי חברת בואינג או המטוס ה-16.

עלות הרכישה הכוללת של המטוס ה-16 והמטוס ה-17, לרבות עלויות השקעה דרושות והתאמות לתצורת המטוס ה-17 (אם יוחלט על ביצוען), יסתכמו לסך כולל מוערך של כ-230 מיליון דולר ארה”ב. אל על מדווחת כי היא  בוחנת מספר חלופות למימון רכישת המטוס ה-16, כולל שילוב בין מסלולי מימון שונים, אך טרם קיבלה החלטה.

כזכור, אל על הודיעה לא מזמן שהיא החלה בתהליך חשיבה על מודנרניזציה של צי המטוסים צרי הגוף של החברה. יתכן והחברה משתמשת באופציה של רכש מטוסי איירבוס לשפר את מעמדה במו״מ מול בואינג בנוגע לשני מטוסי הדרימליינר בכתבה כמו גם בשיח על צי המטוסים צר הגוף העתידי של החברה.

תמונה: עומר ברוידא