חברת אל על פרסמה לא מזמן את התכנית האסטרטגית שלה לחמש השנים הקרובות (2023-2028). לדעתנו מדובר אולי באחד הדברים החשובים ביותר שקרו באל על בתקופה האחרונה. זאת בהתחשב בתחושה הכללית שאל על פעלה תקופה ארוכה בעיקר בתגובתיות לאירועים מבלי אסטרטגיה מגובשת, חזון או רעיון מסדר לגבי עתידה.

מבחינה ראשונית של האסטרטגיה שהציגה אל על נראה כי מדובר בחזון מעשי למדי בהתחשב בגידול הצפוי בתנועת הנוסעים. יעדים שאפתניים מדי (ויש שאמרו דמיוניים) שעלו בעבר כמו פיתוח אסטרטגיית האב לנוסעים בנתב״ג וכניסה לברית תעופה נדחקו לבינתיים הצידה.

גידול בצי המטוסים

כיום מחזיקה אל על 43 מטוסים בצי שלה (15 מטוסי 787, 4 מטוסי 777 ו-24 מטוסי 737) עם מטוס 787 נוסף שממתין למסירה. על פי אל על, היא צופה תוספת של 10-13 מטוסים בחמש השנים הקרובות.

באשר לצי המטוסים צרי הגוף – כפי שפרסמנו כאן בחדשות תעופה לראשונה, חברת אל על נערכת לחידוש צי המטוסים צרי הגוף שלה. במצגת האסטרטגיה הציגה החברה לראשונה את תהליך זה, אשר צפוי להתחיל רשמית בשנת 2025. בעוד כיום מחזיקה החברה 24 מטוסים צרי גוף מדגמי 737, בשנת 2028 צופה אל על כי תחזיק 28-31 מטוסים צרי גוף בסה״כ

באשר למטוסי ה-787 דרימליינר, אל על צופה גידול של 6 מטוסים בחמש השנים הקרובות, אחד מהם בשנת 2024 וחמישה נוספים עד 2028. בתוך כך יש מטוס 787 שכידוע כבר ממתין למסירה בארה״ב והסכם על מטוס 787 נוסף (המטוס ה-17) שצפוי להצטרף בשנת 2024.

בצי מטוסי ה-777 – שכולל כיום 2 מטוסים פעילים, אל על נערכת להפעיל ארבעה מטוסים בסה״כ עד ליציאתם משירות, כאשר הם צפויים לעבור תהליך retrofit שיתאים את המוצר שלהם לזה שמותקן בדרימליינר. לקראת יציאתם לשירות, תיבחן תכנית להחלפתם ויהיה מעניין מאוד לראות מי יוכל להיות מחליף פוטנציאלי – ככל הנראה לקראת סוף העשור הנוכחי. עד אז צפוי מחירם של מטוסי ה-777X לרדת ובכפוף להמשך העלייה בביקוש, אולי זו אף תהיה אופציה ריאלית.

יעדים חדשים

לאחר הפתיחה של שמי עומאן וסעודיה לטיסות ישראליות, אל על בוחנת מספר יעדים חדשים ביניהם מלבורן, מומבאי, מנילה וסיאטל, זאת לצד יעדים שכבר הוכרזו או התחילו לפעול כמו טוקיו, דבלין, איסטנבול ופורט לודרדייל. בימים האחרונים חתמה אל על גם על הסכם כוונות להפעיל טיסות ישירות למלבורן כאשר החברה נערכת ליוני 2024, ככל הנראה בציפייה לקבלת 2 מטוסי הדרימליינרים החדשים (מספרים 16,17) שייאפשרו את היעד החדש והרחוק.

במקביל, סאן דור תמשיך בפיתוח של יעדים קצרים כמו מספר הכרזות שראינו לאחרונה כולל טיסות לנאפולי, איסטנבול ופורטו שבפורטוגל שהצטרפה לטיסות הישירות של אל על לליסבון.

שותפות חדשה עם חברת תעופה אמריקאית

במסגרת מפגש עיתונאים על האסטרטגיה החדשה, הודיעה מנכ״לית אל על על הרחבת הסכמי שיתוף הפעולה שלה עם חברות זרות.

בן טל גננסיה הודיעה כי בכוונת החברה להשקיע ראשית בפיתוח מיזם משותף (Joint Venture) עם חברת תעופה אמריקאית מרכזית במטרה להעניק לנוסעים של שתי החברות ערך מוסף. בין היתר ציינה בן טל כי אותה חברת תעופה חברה בעצמה בברית תעופה.

שאלנו את מנכ״לית אל על, דינה בן טל גננסיה האם על פי האמור לעיל חברת אל על בוחרת לזנוח, או יותר נכון להניח בצד לעת עתה את היעד להצטרף לברית תעופה. מנכ״לית אל על טענה כי יש עלות גבוהה מאוד להצטרפות לברית תעופה וראשית על החברה לבחון האם ההצטרפות מצדיקה את המחיר. זאת מבלי להתייחס למוטיבציה של הבריתות עצמן להחליט על צירופה של אל על.

בין השורות ניתן להבין כי המיזם החדש יכול להוות סוג של ״דלת כניסה אחורית״ דרך אותה חברת תעופה לברית. להבדיל, יש שטענו שגם המיזם המשותף של אמירייטס עם יונייטד הוא חלק מניסיון של אמירייטס לסלול את דרכה לברית Star Alliance.

 הגדלת הרווחים ממוצרים משלימים

אחד מהיעדים שהציגה אל על הוא הגדלת הרווחים ממוצרי טיסה משלימים. היעד של החברה הוא לגדול מסכום ממוצע של 13$ לנוסע בשנת 2019 לסכום של 31$ בשנת 2028.

בין הצעדים שאל על צפויה לבצע כדי להגדיל את הרווחיות נכלל גם מיתוג מחדש של מוצרי ההושבה (אל על Space, פרימיום אקונומי וכו׳) ובהתאם גם תמחור מחודש שיאפשר ככל הנראה לגבות סכום כולל גבוה יותר על מוצרי ההושבה בטיסה.

כמו כן, אל על תציע תמחור דינאמי יותר ושיפור במערכת המכרזים לשדרוג מושב בטיסה (Plusgrade). בנוסף לשיפור המוצרים הקיימים, אל על שואפת לייצר מוצרים חדשים שיהוו אפיק הכנסה חדש כולל ביטוחים (EL AL Protect), כבודה עודפת, עלייה מוקדמת למטוס, תעריפים מיוחדים לטיסות הטראנס אטלנטיות ועל מחלקת הפרימיום של החברה.

תמונה: אגנס אוירינגל

תגובה
 1. מדוע הצפיפות הנוראית במטוס ? אי אפשר קצת לרווח בין השורות, שיהיה נעים לשבת ?
  ושאלה נוספת לגבי הסנדוויצ’ים המוגשים בטיסות הקצרות.
  הם פשוט לא אכילים !!!
  חבל…

  1. המרווח תואם לחברות אחרות שמפעילות 787.
   לגבי הסנדביצים אנו דווקא מקבלים פידבקים חיוביים לרוב. מזון יקר יותר כמו מגש של פעם ייקר את מחירי הכרטיסים.

  2. אכן גם אל על הלכה בטרנד העולמי של ציפוף שורות כדי להוסיף מקומות, וזה לא ייחודי לה (אזור ה-79 ס״מ מרווח לרגליים בתיירים). אגב דווקא ב-777 הישנים יותר שחזרו לשירות יש מרווח גדול יותר לכל נוסע.
   יש חברות, בעיקר מהאמירויות/מזרח (קתאי, קוריאן, אמירייטס וכו׳) שמציעות כסטנדרט מרווח יותר גדול (באזור ה-81 ס״מ) שאמור לשפר את הנוחות.

 2. יורים לעצמם ברגל, תרתי משמע: צמצום המרווח בין המושבים פוגע בנוסעים בטיסות הארוכות, לתאילנד ולארה”ב, הרבה מאלה שמנסים לטוס אצלם פעם אחת – עוברים כלקח לטוס בחברות אחרות, שאצלן מרווח יותר. אז הם הכניסו עוד שורת מושבים, אבל בטווח הארוך – יהיו להם פחות נוסעים והם ייאלצו להוריד מחיר. כרגיל, החשבון שעושה אל על לא נכון. לגבי האוכל: אל על צודקים, הסיפור הזה נגמר בכל חברות התעופה כמעט, למעט במחלקות העסקים שם יש עוד משהו אכיל. טיפ: תביאו חטיפי אנרגיה מהבית.

 3. הגיע הזמן לקנות AIRBUS
  בפרט ה350 שלוקח את ה787 דגם הרבה יותר יפה
  ושאלה קטנה למה ל330neo אין הרבה ביקוש

  1. עד כמה שאנחנו יודעים, ברחבי גוף בכלל לא מתקיים שיח. השיח מתמקד בצרי גוף, בדגש על משפחות המקס מול ה-neo. יש המון היגיון ברכש של איירבוס אך ההערכה הרווחת היא כמובן רכש של בואינג. החלטה צפויה להתקבל עד סוף השנה

 4. היי,
  איפה זה פורסם? אני לא רואה על זה כתבות במקום אחר חוץ מהכתבה שלך.

Comments are closed.