לקראת סוף חודש יולי צפוי לטוס ראש ממשלת ישראל לארה״ב לאחר שבית הנבחרים והסנאט בארה״ב הודיעו באופן רשמי כי הוא מוזמן לנאום בקונגרס ב-24 ביולי. כעת אנחנו חושפים נתונים חדשים על עלות נסיעתו האחרונה של ראש הממשלה לארה״ב בחודש ספטמבר.

נזכיר כי בחודש ספטמבר 2023 טס ראש הממשלה לביקור בארה״ב שארך כ-10 ימים בארה״ב וכלל פגישה עם מנכ״ל טסלה ונאום בעצרת האו״ם. את הטיסה לארה״ב הפעילה חברת אל על באמצעות מטוס בואינג 787 דרימליינר אשר לטובת הטיסה נגרע מהפעלת טיסות נוסעים מסחריות וליווה את הנסיעה לכל אורכה ברחבי ארה״ב. המטוס שנבחר למשימה היה מהדגם הגדול יותר בצי הדרימליינר, 787-9, אשר יכול להושיב עד 271 נוסעים ב-3 מחלקות: עסקים (32 מושבי מיטה), פרימיום (35 מושבים) ותיירים (204 מושבים).

כעת אנחנו מפרסמים לראשונה כי עלות חכירת מטוס הדרימליינר מחברת אל על עמדה לבדה על 1.8 מיליון דולר (כ-6.8 מיליון שקל) לא כולל מיסי נמל והוצאות בגין אבטחה. נציין כי במסגרת ״מיסי נמל״ נכללות עלויות כמו עלות נחיתה בשדות תעופה ועלות חנייה בשדה שעבור מטוס מדגם זה עומדת על מאות עד אלפי דולרים בעבור כל מספר שעות. הסיבה לעלות המנופחת נובעת ככל הנראה מעלויות הטיסה הגבוהות לארה״ב לצד האפשרות שאל על גילמה בעלות החכירה גם את הפסד הרווחים של החברה לאור הצורך בגריעה של המטוס מצי המטוסים לתקופה לא קצרה.

נזכיר כי בטיסות של בכירי המדינה, מוציא משרד ראש הממשלה מכרז לחברות התעופה הישראליות. עם זאת, מכרזים לטיסות ארוכות הטווח הם מכרזים שתוצאתם ידועה מראש שכן אל על היא חברת התעופה היחידה שיכולה לעמוד בתנאי המכרז (חברה ישראלית שיכולה להפעילה טיסות ישירות ליעדים רחוקים). בתוך כך, לאל על שני ציי מטוסים מתאימים למשימה: צי מטוסי הבואינג 777 או ה-787. בצי ה-777 קיימים שני ״סוגי״ מטוסים, הראשון כזה שעבר שדרוג תצורת פנים ומציע תצורת הושבה משודרגת והשני עם תצורה מיושנת יותר.

ההוצאות על חכירת מטוסים אזרחים לטובת טיסות עבודה רשמיות מתווספות להוצאות האדירות שכבר הושקעו או הוקצו בפרוייקט ראשי המדינה, מטוס ״כנף ציון״, שעומד על כ-700 מיליון שקל. כפי שפרסמנו מוקדם יותר, בחודש מאי הגיע מספר טיסות הכשירות של ״כנף ציון״ לשיא מאז תחילת מלחמת חרבות ברזל, במה שנראה כמו היערכות לכניסתו לשירות. השיא הגיע עם טיסת תרגול של המטוס לרומא, לכאורה עם 75 נוסעים, 18 אנשי צוות, קייטרינג ובידוק קרקעי שתכליתה ככל הנראה תרגול של טיסת בכירים למדינה זרה.

נכון לעכשיו, טרם פורסם מכרז לטיסת ראש הממשלה לארה״ב הצפויה לסוף חודש יולי, מה שיכול להצביע על הכוונה להפעיל את הטיסה באמצעות מטוס כנף ציון. בעת הנוכחית, צפויה להיות השפעה משמעותית יותר לגריעה של מטוס מצי המטוסים של אל על היות והביקוש לטיסות בקווים שבהם פועלים מטוסי הדרימליינר עומד על שיא, ובהתאם גם המחירים מזנקים. בזמן שאל על מציינת כמעט בכל הזדמנות שהיא סובלת ממחסור במטוסים, מנכ״לית אל על אף הדגישה את הקושי בהשגת מטוסי דרימליינר נוספים. קשה לראות איך בעת הנוכחית אל על מצליחה לגרוע מטוס מדגם בואינג 777 או 787 למספר יממות בעונת השיא העמוסה של הקיץ ללא השפעה על לוח הטיסות והנוסעים של החברה.

תמונה: רועי ורון

תגובה
 1. הצאר נתניהו מאחל לו ולכל הכנופיה שלו שיעופו מחיינו עד ה-1 ביולי אם לא נעשה להם מהפכה צרפתית ב-14 ביולי…..

 2. אם מחלקים את הסכום הדמיוני ב 10 ימים וב-271 נוסעים שהמטוס לוקח בדרך כלל למזרח או לארצות הברית מקבלים 660 דולר, ואז מבינים שהמחיר שאל על לקחה הוא עוד זול יחסית למה שהיא יכלה לקחת.
  אבל מה לעשות שהאמת לא חדשותית

 3. לדעתי החשבון שלך לא נכון.
  עלות 271 נוסעים היא 6642 דולר לאדם.
  החנייה של 10 ימים לא אמורה להיות כלולה בתמחיר לאדם.

 4. מה זה שייך? אין פה תלונה על “אל על”, היא חברה מסחרית וזכותה לגבות כל סכום שנראה לה. לא חובתה של הממשלה לקנות את כל החבילה, עם מטוס צמוד למשך מספר ימים, על חשבוננו, משלמי המסים. או שיטוסו במטוס שכבר בנו לעצמם – ועלה למעלה מ-700 מיליון שקל (כפי שפורסם), או שיקנו 50 או 80 מושבים בטיסה רגילה, כמו שעושים לא מעט מנהיגים בעולם. עם כל הכבוד לראש ממשלת ישראל – הוא עדיין לא נישא ארה”ב שחייב להסתובב בעולם עם 747 צמוד.

 5. הצביעות חוגגת. למה לא מדברים על בנט, לפיו שבזבזו בחצי שנה יותר מכל ראש ממשלה אחר. זה בזיון המציגים צד אחד שבעצם יש כאלה שחושבים הרבה יותר. אגב אלעל יקרה בלי שום קשר.

 6. זה אתר העוסק בתעופה או בפוליטיקה?
  הכותרת וכל הכתבה נגועה בניסיון להכפיש.
  אלו הן העלויות כאשר ראש ממשלה טס בנושאים מדיניים.
  לא מדובר בנהנתנות כפי שאתם יותר ממנסים להציג אלה בצורך ביטחוני מדיני של מדינת ישראל.
  תתביישו.

 7. מי אומר שמיליון אזרחים לא יסתמו את דרכי הגישה לשדת התעופה בו חונה הכנף זיון , ומי אמר שניתן לרב בוגד לפגוע באמריקאים בעת הזו ?!… ושוב , אנישואל מי?!…ומה יועיל, לנו העם החבוט, היושב בציון כשהרב נואף הזה כשמשפט פלילי מתנהל נגדו , שיצייץ באנלית האהובה עליו וישפיל את מי שעזר לנו ועוזר למרות הכל ….ובכלל האם רשאי שפל במעמדו המשפטי לצאת מהארץ ?!…מבלי חשש שיברח מאימת הדין ?!…איפה ה-11:0 שיפעילו את כוחם וימנעו את ההשפלה הנוספת הזו …!!!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *