כחלק מההסכם של הנהלת אל על עם טייסי החברה שנועד להביא שקט תעשייתי, הוסכם בין הצדדים גם על המשך החכירה הרטובה של מטוסים זרים לטובת פעילות הנוסעים והמטען של אל על. מה שבעבר היה צעד שהטייסים הביעו עליו מחאה, וגם הגיעו איתו לבית המשפט, נכנס כאחד מסעיפי ההסכם עם הנהלת החברה תחת מגבלות שונות.

כזכור, המשמעות של חכירה רטובה היא שחברת אל על אחראית על שיווק הכרטיסים, אך חברת תעופה זרה מפעילה את הטיסה עצמה, כולל שימוש במטוסים ובצוות מטעמה. מדיניות הביטחון, הכבודה וצבירת הנקודות הן של אל על ולהבנתנו מגורמים באל על, גם מנהל השירות בטיסה בחלק מהטיסות הוא מטעם אל על.

כפי שפרסמנו קודם, בעידן פוסט פתיחת המרחב האווירי של סעודיה, אל על נמצאת במצב שבו חסר לה בעיקר מטוסים ולא טייסים. ע״פ אתר planespotter, חמישה מתוך 24 המטוסים בצי ה-737 של החברה, לא חזרו לשירות מאז מגפת הקורונה.

מהמידע החדש שברשותנו עולה כי הצדדים הסכימו כי לטובת פעילות הנוסעים תחכור החברה עד 3 חכירות רטובות של מטוסים צרי גוף בלבד (737) לטווחים קצרים. אלו ישמשו עד להסמכה מחדש של שארית צי המטוסים של אל על שטרם נכנס לשירות (737,777). עוד עולה כי 2 חכירות ישמשו את חברת סאן דור שחזרה רק לאחרונה לפעילות ומטוס נוסף ישמש את הפעילות המרכזית של אל על לאירופה.

מבדיקה בלוח הטיסה עולה כי כבר מאז חודש יוני מתוך 3 טיסות שבועיות של אל על לבורגס (בולגריה), טיסה שבועית אחת לפחות הופעלה על ידי חברת הלואו קוסט סמארטווינגס (Smartwings) מצ׳כיה. גם הטיסות של סאן דור מופעלות כולן ע״י אותה חברה.  עוד הפעילה החברה הצ׳כית מטעם אל על טיסות ללובליאנה, זקינתוס, רודוס, באטומי, סלוניקי, הרקליון, פראג ובאקו.

המשך החכירה הרטובה עלולה בעיקר לאתגר את אל על בתהליך שיקום התדמית שלה. לעומת הסכמי ה-code share של החברה בהם מוכרת אל על מקומות לטיסות סדירות של חברות תעופה זרות, כאן מדובר במקרה של נוסעים שמזמינים טיסה עם אל על אך מוצאים את עצמם בסופו של דבר עולים לטיסה של חברת לואו קוסט.

כמו כן, הוסכם על המשך חכירה רטובה של מטוסי מטען, ככל הנראה עד לכניסתו של חלק מצי מטוסי ה-777 לשירות בטיסות מטען. לאחרונה חוכרת אל על מטוס איירבוס A300 בן כ-30 שנה מחברת San Marino Executive Aviation וזה מבצע עבורה טיסות מטען גם כן בחכירה רטובה.

טיסות מטען של אל על בחכירה רטובה
טיסות מטען של אל על בחכירה רטובה

בינתיים ממשיכות טיסות ההסמכה של מטוסי ה-777 של אל על שאמורים כאמור לשמש בין היתר לטיסות מטען. מספר עוקבים של חדשות תעופה כבר הבחינו בטיסות תדירות של אחד ממטוסי הצי מנתב״ג לשדה התעופה רמון שליד אילת.

טיסות הסמכה של מטוס 777 לאילת
טיסות הסמכה של מטוס 777 לאילת