חברת התעופה אייר אינדיה הודיעה הבוקר כי תכניס בהדרגה 30 מטוסים חדשים לצי. מבין המטוסים, חמישה מטוסים רחבי גוף מדגם בואינג 777. המטוסים יהיו בחכירה ויענו על הביקושים כצעד זמני עד להשלמת תהליך הרכש הצפוי של מטוסים חדשים עבור צי החברה.

תאגיד טאטא, הבעלים החדש של אייר אינדיה, מתכוון בצעד זה להגביר את פעילות חברת התעופה הן בטיסות פנים והן בקווים בינלאומיים. המטוסים החדשים שיתווספו לצי החברה מסמנים את הרחבת הצי הגדולה ביותר מאז רכישת חברת התעופה על ידי קבוצת טאטא. מתוך 30 המטוסים 5 יהיו מדגם בואינג 777-200LR, לצד 21 מטוסי אירבוס A320Neo וארבעה מטוסי אירבוס A321Neo.

על פי פרסומים בהודו מטוסי הבואינג רחבי הגוף צפויים להצטרף לצי החברה החל מחודש דצמבר 2022 ועד חודש מרץ 2023 ויופעלו ממספר ערים בהודו לטיסות בינלאומיות, בעיקר ממומביי לנמל התעופה קנדי בניו יורק, לנמל ניוארק בניו ג׳רזי ולסן פרנסיסקו וכן מבנגלור לסן פרנסיסקו. מטוסים אלה יאפשרו לחברת התעופה לראשונה גם להציע מחלקת תיירים פרימיום.

ארבעת מטוסי האירבוס 321 צפוים להצטרף לצי החברה ברבעון הראשון של 2023 ושאר המטוסים במהלך המחצית השניה של שנה הבאה. מטוסים אלה ישמשו לטיסות קצרות טווח הן פנים והן בינלאומיות.

״אחרי זמן רב שהחברה לא צמחה באופן משמעותי אנחנו שמחים להרחיב את צי המטוסים,״ אמר מנכ״ל אייר אינדיה קמפבל וילסון והוסיף כי ״טביעת הרגל העולמית של החברה, המטוסים החדשים ביחד עם המטוסים הקיימים שחוזרים לשרות, נותנים מענה לצורך מיידי בהגדלת קיבולת וקישוריות רבה יותר. בנוסף הם מסמנים צעד גדול קדימה.״ וילסון הוסיף כי לאיר אינדיה יש עוד תכניות התרחבות וחידוש ״מלהיבות״ כדבריו, ו-30 המטוסים הללו הם רק ההתחלה.

אייר אינדיה הוקמה בשנת 1932 ובסיסה נמצא בנמל התעופה של מומבאי. החברה וחברות בנות שלה מבצעות טיסות נוסעים ומטען למעל 100 יעדים פנים ארציים ובינלאומיים. צי החברה כולל כ-125 מטוסים בהם 3 מטוסי בואינג 777-200LR, לצד 15 מטוסי בואינג 777-300LR ו-27 מטוסי בואינג 788. כל זאת לצד מטוסי איירבוס מסוגים שונים.

בשנת 2017, לאחר שבמשך שנים צברה חובות עתק שהגיעו ליותר מ-8 מילארד דולר החליטה ממשלת הודו להפריט את החברה ובאוקטובר בשנה שעבר היא נמכרה לתאגיד טאטא תמורת 2.4 מיליארד דולר. קבוצת טאטא היא מיזם גלובלי שהוקם בשנת 1868 על ידי ג׳יימסטג׳י טאטא והיא כוללת 30 חברות ב-10 ענפים ופועלת במעל 100 מדינות.

כזכור, אייר אינדיה נמצאת במגעים להרחבת הטיסות הישירות מישראל גם לבנגלור ומומבאי, בנוסף לטיסות הקיימות לדלהי.