בעוד חלק מחברות התעופה הזרות כבר מפעילות טיסות בנתיבי טיסה מקוצרים מעל סעודיה ועומאן, חברות התעופה הישראליות עדיין מנועות מלעשות כן. כעת נראה שרשות התעופה האזרחית (רת״א) מגבילה את הפעילות של חברות התעופה הזרות בקווי טיסה מתל אביב למזרח ואף בוחנת אפשרות להפסיק את הטיסות בנתיב המקוצר בניסיון לאכוף תחרות הוגנת.

בהמשך לאישור הסעודי למעבר טיסות של חברות ישראליות בשטח האווירי שלה, חברות תעופה זרות שונות פנו לרשות התעופה האזרחית בישראל בבקשה לנצל את האישור הגורף ולפתוח קווי טיסה חדשים מתל אביב. בעוד שהחברות הזרות מצליחות להשיג גם את אישור הסולטנות בעומאן למעבר בשטח האווירי שלה, לחברות הישראליות עדיין אין אישור שכזה, שמהווה תנאי הכרחי לטיסה בנתיבים המקוצרים. יוזכר, כי כבר כיום יש אישור לאייר אינדיה, היינאן, קתאי פאסיפיק וקוריאן איירליינס לטוס בנתיב המקוצר בקווים קיימים.

ולא רק שהחברות הישראליות לא קיבלו את האישור המיוחל – השלטונות בעומאן החליטו לאחרונה, ככל הנראה בלחץ איראני, להחריף את הטון מול ישראל ובכך לכאורה לאותת כי אין בכוונתם לאשר טיסות של חברות ישראליות בשטח האווירי של הסולטאנות בקרוב ובכך להרחיק את החלום לטיסות מקוצרות למזרח.

ההחלטה העומאנית פוגעת בתכניות של חברות התעופה הישראליות שכבר נערכו ליום שאחרי פתיחת הנציב המקוצר. בין התכניות היו קיצור זמן הטיסה למזרח, בדגש על תאילנד, פתיחת קווים חדשים להודו וגם בתכנון הטיסות הישירות ליפן הסתמכו למיטב ידיעתנו על הנתיב המקוצר. במקביל גם חברות התעופה הזרות מהמזרח ממשיכות להתבסס בתל אביב עם חזרתה של היינאן איירליינס לישראל עם טיסות לשלושה יעדים בסין (בייג׳ינג, שנגחאי ושנזן) כמו גם החזרה של קוריאן, הגדלת מספר הטיסות של קתאי והכוונה של אייר אינדיה להפעיל טיסות ישירות גם לבנגלור ומובאי, בנוסף לדלהי.

משיחות שלנו עם חברות תעופה זרות שפועלות בישראל עולה כי בעקבות ההתנהלות העומאנית, רשות התעופה האזרחית בישראל (רת״א) מובילה מדיניות עמומה באשר למתן אישורים לפתיחת קווים חדשים של טיסות למזרח אשר יטוסו בנתיב המקוצר מעל סעודיה ועומאן.

גורמים בענף מספרים לנו שברת״א מעכבים לכאורה באופן מכוון אישור של קווי טיסה חדשים מישראל למזרח בנתיבים המקוצרים או מספקים אישורים זמניים למעבר בנתיב המקוצר. זאת, עד אשר תתבהר המדיניות העומאנית וכחלק מניסיון לשמור על תחרות הוגנת מול חברות התעופה הישראליות, שכאמור לא יכולות עדיין לטוס בנתיב המקוצר ואף ביטלו השקהל קווים חדשים שתוכננו לנתיבים אלו.

גורמים נוספים בתעשייה מתארים בפנינו מצב שבו אישורי הטיסה בנתיב המקוצר מתקבלים מרת״א בצורה עמומה ולפרק זמן לא ידוע. אחת מחברות התעופה מספרת כי קיבלה אישור מרת״א להפעיל טיסות לישראל בנתיב המקוצר מעל עומאן, אך לנציגי החברה נאמר כי מדובר באישור זמני עד שתבחן ההשלכה של הטיסות מעל עומאן על התחרות מול חברות התעופה הישראליות. מאז טוענת החברה כי לא הצליחה לקבל מסר חד משמעי באשר לגורל הטיסות בנתיב המקוצר.

כידוע, בשל הביקוש, מחירי הדלק והיעדר בהיצע מסיבות שונות, השנה טיפסו מחירי הטיסות לשיאים של תקופה ארוכה. לאור זאת ישנה חשיבות להגדלת ההיצע והתחרות בין החברות השונות ומניעה של כניסת חברות וקווים חדשים או העברתן לטיסה בנתיב הארוך עלולה לפגוע בנוסעים ובמחיר שהם משלמים על כרטיסי הטיסה. קתאי לצורך העניין הצליחה לחסוך כשעה בזמן הטיסה בזכות הנתיב המקוצר, עם אפקט משמעותי על צריכת הדלק ובהתאם על עלות הפעלת הטיסה.

ועם זאת, בהחלט ניתן להבין גם את חברות התעופה הישראליות שפועלות במצב של תחרות לא הוגנת מהיסוד כאשר חברות התעופה הזרות טסות כבר היום בנתיבים המקוצרים. קשה לומר מאילו סעיפים בחוק רשות התעופה האזרחית שואבת רת״א סמכות אפשרית להגביל פעילות של חברות זרות על רקע תחרות. אבל במידה ויוחלט להשוות את התנאים בין חברות התעופה הזרות לישראליות, ייתכן ובקרוב נראה התארכות והתייקרות של הקווים מתל אביב מזרחה אם לא יתקבל האישור העומאני המיוחל.

תגובת משרד התחבורה:

רשות התעופה האזרחית (רת”א) במשרד התחבורה הודיעה לחברות תעופה זרות הטסות בנתיב קצר מעל עומאן, כי היא בוחנת את המשך הפעלת הטיסות בנתיב זה, כיוון שחברות תעופה ישראליות מתחרות אינן רשאיות לטוס בו.

בדיקת רת”א מתמקדת במשמעויות הכלכליות והתחרותיות שיש לעניין על השווקים הרלוונטיים. הבדיקה נמצאת בעיצומה וככל שיהיה צורך, רת”א תפעל מול החברות בהתאם לכללי הדין המנהלי.

נכון להיום, אין כל שינוי בפעילות השוטפת ורובן המוחלט של הטיסות שמפעילות החברות הזרות, אינן טסות מעל עומאן ואינן מושפעות מהחלטת הבדיקה.

באשר לטיסות להודו, רת”א לא קיבלה שום בקשה לטוס ליעדים חדשים בהודו. עם זאת, תוצאות הבדיקה רלוונטית גם לטיסות ליעדים שונים במזרח, שעשויות לטוס בנתיב שפתוח רק לחלק מהמתחרות הפוטנציאליות בקו.

תגובה
  1. כל כך מתאים לרשויות השלטון. ככל שניתן לפגוע בנו באזרחים – קדימה בו נפגע. בשם התחרות ההוגנת? לכל חברת תעופה יש יתרונות וחסרונות: טיב האוכל, עלות, מרווח המושבים, מחיר וכן – גם זמן הטיסה. אז מה ? כאשר חברות התעופה הישראליות עושקות אותנו בטיסה לשארם, וגובות עבור טיסה של פחות משעה מחיר של טיסה ללונדון , אז מישהו עצר אותם ? וודאי שלא. העיקר לפגוע באזרחים (במיוחד בארנק שלנו)

Comments are closed.